Systemy wideokonferencyjne

Systemy wideokonferencyjne

 

Wideokonferencja to rodzaj spotkania na odległość dwóch lub więcej uczestników, w którym wszyscy się widzą, słyszą i wymieniają informacje w czasie rzeczywistym.
Możliwość prowadzenia spotkań bez konieczności, nieraz dalekich, podróży daje wymierne korzyści w oszczędności czasu i redukcji kosztów. Wspólny proces decyzyjny (np. na spotkaniach menadżerów) lub konsultacyjny (np. ze specjalistą technicznych z innego oddziału) może być skrócony do minimum.

Oprócz bardzo powszechnych dzisiaj wideokonferencji chmurowych typu VaaS (Video as a Service) jak np. Zoom, MS Teams, Cisco Webex czy też Skype for Business, stosuje się rozbudowane rozwiązania profesjonalne, które zapewniają bardzo wysokiej jakości obraz i dźwięk, a także wiele funkcjonalności dodatkowych, zaś obraz przekazywany jest w czasie rzeczywistym bez widocznych zniekształceń i tzw. lagów.

Profesjonalny system wideokonferencyjny tworzą przede wszystkim terminal wideokonferencyjny (kodek), który najczęściej jest już wyposażony w szybkoobrotową kamerę wysokiej klasy typu PTZ (Pan-Tilt-Zoom). Pozostałymi składnikami systemu mogą być: mikrofony, głośniki, zestaw głośnomówiący, sprzęt do nagrywania i mostek wideokonferencyjny do połączeń wielostronnych (multipoint).

 

 

Systemy wideokonferencyjne : terminal, wideoterminal

 

 

System wideokonferencyjny uzupełnia się wyświetlaczami: monitorami wielkoformatowymi i/lub projektorem multimedialnym z ekranem projekcyjnym, na których wyświetla się obraz zdalny, obraz lokalny i tzw. kontent komputerowy (np. tabela Excel lub prezentacje Power Point).

systemy wideokonferencyjne: monitory wielkoformatowe

Oferujemy systemy wideokonferencyjne marek: Poly (Polycom), Aver, Yealink, przy czym każdy z nich posiada nieco inne parametry i  zakres funkcjonalności.

Profesjonalne systemy wideokonferencyjne oprócz wydajnych wideoterminali (kodeków - urządzeń kodujących sygnał video) z wysokiej jakości kamerą szybkoobrotową posiadają także odpowiednie, profesjonalne nagłośnienie, jak np. głośnik wideokonferencyjny Vogel's PVA 4310.

 

systemy wideokonferencyjne : nagłośnienie

 

 

W przypadku wideokonferencji typu softwarowego (chmurowego) nie stosuje się kodeków (terminali wideokonferencyjnych) co czyni zestaw do wideokonferencji dużo tańszym. W najprostszej postaci można wykorzystać kamerę, mikrofon i głośniki oraz wyświetlacz notebooka. Jednak w praktyce te poszczególne elementy zastępuje się osobnymi, bardziej profesjonalnymi urządzeniami, dającymi większe możliwości i jakość, urządzeniami do wideokonferencji - WIĘCEJ »

 

 

Systemy wideokonferencyjne