TERMINALE WIDEOKONFERENCYJNE
(wideoterminale)
Wideoterminal to stosunkowo niewielkie, zaawansowane technicznie urządzenie służące do wideokonferencji. Stanowi alternatywę dla wideokonferencji chmurowych typu VaaS (Video as a Service) czyli np. Webex, Teams, Zoom itp. Dzięki wydajniejszemu kodowaniu zapewnia doskonałej jakości obraz i dźwięk oraz szereg funkcjonalności dodatkowych.
Pełny system wideokonferencyjny umożliwia transmisję obrazu fullHD, dźwięku wysokiej jakości oraz danych komputerowych (np. Excela, PowerPoint, PDF, JPG) w czasie rzeczywistym.
Możliwe też są połączenia wielostronne tzw. multipoint, połączenie ze Skype for business lub np. bezpośrednia transmisja do Youtube.
Na terminal wideokonferencyjny składają się:
- kodek wideokonferencyjny,
- kamera obrotowa tzw. PTZ (Pan-Tilt-Zoom), którą można sterować zdalnie za pomocą pilota w zakresie ustawienia jej położenia i wybrania stopnia zbliżenia,
- mikrofon dookólny (wszech-kierunkowy), który ustawiony na stole konferencyjnym "zbiera" głos wszystkich uczestników,
- pilot zdalnego sterowanie,
Proponujemy głównie wideoterminale marki AVER, które zapewniają odpowiednią, szeroko rozumianą, jakość za umiarkowaną cenę. Charakteryzują się też ciekawym, nowoczesnym designem.
Producent stale rozwija swoje produkty i tym samym podąża za takimi firmami jak Polycom czy Lifesize, które uważane są za czołówką światową, a których produkty też możemy zaproponować.
Połączenia wideokonferencyjne mogą mieć charakter dwupunktowy "point to point" lub "multipoint".
W pierwszym przypadku łączą się ze sobą dwa terminale wideokonferencyjne lub terminal z komputerem/tabletem wyposażonym w odpowiedni software - są to wtedy tzw. końcówki wideo-konferencyjne.
W połączeniu "multipoint" bierze udział wiele lokalizacji. Mogą w nich być umieszczone wideoterminale albo komputery z oprogramowaniem. Przynajmniej jeden terminal musi mieć wbudowany tzw. mostek wideokonferencyjny umożliwiający połączenie wielostronne. Przy takim połączeniu widzą się i słyszą wszyscy uczestnicy wideokonferencji.
Obecnie dosyć powszechne jest używania platform typu Skype czy Webex jednak w stosunku do wideoterminali nie są one w stanie zapewnić tak wysokiej jakości obrazu i dźwięku oraz funkcjonalności dodatkowych. Tym samym sprawdzają się raczej w wykorzystaniu dla bardzo małych grup lub pojedynczych osób, które nie oczekuję wysokich parametrów przekazu i dodatkowych funkcjonalności.
Uzupełnieniem systemu wideokonferencyjnego są wyświetlacze: projektory i monitory. Ich liczba może się wahać od 1 do 3 sztuk (widok kamery z naszej lokalizacji, widok zdalnej lokalizacji, wyświetlanie danych komputerowych) jednak najczęściej stosuje się dwa wyświetlacze (dwa monitory lub projektor + monitor). Jeden odpowiednio duży wyświetlacz też będzie wystarczający, bo poszczególne obrazy można wyświetlać w oknach.