Terminale wideokonferencyjne – wideoterminale

TERMINALE WIDEOKONFERENCYJNE
(wideoterminale)

 

Wideoterminal to stosunkowo niewielkie, zaawansowane technicznie urządzenie służące do wideokonferencji. Stanowi alternatywę dla wideokonferencji chmurowych typu VaaS (Video as a Service) czyli np. Webex, Teams, Zoom itp. Dzięki wydajniejszemu kodowaniu zapewnia doskonałej jakości obraz i dźwięk oraz szereg funkcjonalności dodatkowych.
Pełny system wideokonferencyjny umożliwia transmisję obrazu fullHD, dźwięku wysokiej jakości oraz danych komputerowych (np. Excela, PowerPoint, PDF, JPG) w czasie rzeczywistym.
Możliwe też są połączenia wielostronne tzw. multipoint, połączenie ze Skype for business lub np. bezpośrednia transmisja do Youtube.

 

Na terminal wideokonferencyjny składają się:

 

  • kodek wideokonferencyjny,
  • kamera obrotowa tzw. PTZ (Pan-Tilt-Zoom), którą można sterować zdalnie za pomocą pilota w zakresie ustawienia jej położenia i wybrania stopnia zbliżenia,
  • mikrofon dookólny (wszech-kierunkowy), który ustawiony na stole konferencyjnym "zbiera" głos wszystkich uczestników,
  • pilot zdalnego sterowanie,

 

terminale wideokonferencyjne Aver

 

 

Proponujemy głównie wideoterminale marki AVER, które zapewniają odpowiednią, szeroko rozumianą, jakość za umiarkowaną cenę. Charakteryzują się też ciekawym, nowoczesnym designem.
Producent stale rozwija swoje produkty i tym samym podąża za takimi firmami jak Polycom czy Lifesize, które uważane są za czołówką światową, a których produkty też możemy zaproponować.

 

Połączenia wideokonferencyjne mogą mieć charakter dwupunktowy "point to point" lub "multipoint".
W pierwszym przypadku łączą się ze sobą dwa terminale wideokonferencyjne lub terminal z komputerem/tabletem wyposażonym  w odpowiedni software - są to wtedy tzw. końcówki  wideo-konferencyjne.

W połączeniu "multipoint" bierze udział wiele lokalizacji. Mogą w nich być umieszczone wideoterminale albo komputery z oprogramowaniem. Przynajmniej jeden terminal musi mieć wbudowany tzw. mostek wideokonferencyjny umożliwiający połączenie wielostronne. Przy takim połączeniu widzą się i słyszą wszyscy uczestnicy wideokonferencji.

 

zalety wideoterminali Aver

 

Obecnie dosyć powszechne jest używania platform typu Skype czy Webex jednak w stosunku do wideoterminali nie są one w stanie zapewnić tak wysokiej jakości obrazu i dźwięku oraz funkcjonalności dodatkowych. Tym samym sprawdzają się raczej w wykorzystaniu dla bardzo małych grup lub pojedynczych osób, które nie oczekuję wysokich parametrów przekazu i dodatkowych funkcjonalności.

Uzupełnieniem systemu wideokonferencyjnego są wyświetlacze: projektory i monitory. Ich liczba może się wahać od 1 do 3 sztuk (widok kamery z naszej lokalizacji, widok zdalnej lokalizacji, wyświetlanie danych komputerowych) jednak najczęściej stosuje się dwa wyświetlacze (dwa monitory lub projektor + monitor). Jeden odpowiednio duży wyświetlacz też będzie wystarczający, bo poszczególne obrazy można wyświetlać w oknach.