Wideokonferencje

WIDEOKONFERENCJE – elementy systemu

Wideokonferencja to rodzaj spotkania na odległość dwóch lub więcej uczestników, w którym wszyscy się widzą, słyszą i wymieniają informacje w czasie rzeczywistym.

Możliwość prowadzenia spotkań bez konieczności, nieraz dalekich, podróży daje wymierne korzyści w oszczędności czasu i redukcji kosztów. Wspólny proces decyzyjny (np. na spotkaniach menadżerów) lub konsultacyjny (np. ze specjalistą technicznych z innego oddziału) może być skrócony do minimum.

 

Elementami systemu wideokonferencyjnego mogą być:

 

 

terminal wideokonferencyjny

 

 

  • kamera wideokonferencyjna

Obecnie często wykorzystuje się do komunikacji personalnej rozwiązania softwarowe typu Skype lub Webex. Warto wtedy uzupełnić system o przyzwoitą kamerę typu PTZ (Pan-Tilt-Zoom). Kamera taka, sterowana pilotem, porusza się z pomocą silniczków w dwóch płaszczyznach (góra-dół, lewo-pawo) i posiada funkcję zoomu, czyli zbliżania i oddalania obrazu. Innym, tańszym rozwiązaniem może być nieruchoma kamera jednak o szerokim kącie widzenia.

 

 

 

  • mikrofon wszech-kierunkowy

Jeżeli chcemy aby wszystkie osoby siedzące dookoła stołu były dobrze słyszalne wybierzmy mikrofon wszech-kierunkowy (dookólny)Mikrofon taki najczęściej składa się z trzech mikrofonów zintegrowanych w jednej obudowie i rejestruje głos w promieniu 360 stopni. Mikrofon tego typu często wyposażony jest także w wysokiej klasy głośnik co razem tworzy zestaw głośnomówiący (np. ClearOne Chat 170).

 

 

  • zestawy kamery z mikrofonem

O ile kamerę i mikrofon do wideokonferencji można nabyć osobno, w zależności od potrzeb, to urządzenia te dostępne są także w zestawach, np. Aver VC520.

wideokonferencja - zestaw mikrofonu i kamery

 

  • telefon konferencyjny

Czasami wideokonferencja nie jest konieczna, a w spotkaniu chce wziąć udział większa ilość osób. Można wtedy skorzystać z telefonu konferencyjnego. Takie telefony mogą działać w klasycznej sieci analogowej (PBC lub PSTN) jednak oferują najwyższej jakości połączenie w technologii full-duplex (w pełni dwukierunkowej).
Telefony takie, w zależności od modelu, mogą także działać w sieci IP (VoIP).

 

telefon konferencyjny Konftel

 

 

 

  • akcesoria jak np. statyw do monitorów

W wideokonferencji często stosuje się dwa wyświetlacze, które mogą pokazywać dwie zdalne lokalizacje albo też na jednym monitorze zdalną lokalizacje, a na drugim dane komputerowe (Excel, Power Point, itp.). Przyda się wtedy odpowiedni statyw, który może też być w wersji mobilnej.